Wiktoria Rita urodziła się 29.06.2007 r. jako wcześniak 3 miesiące przed terminem . Lekarze nie dawali jej szans na przeżycie porodu. Przy urodzeniu ważyła 850 gram, jej stan oceniono na 2-3 punkty w 10 stopniowej skali Apgar.

Ze szpitala do domu córeczkę mogliśmy zabrać po 120 dniach. Później w szpitalach była jeszcze wiele razy - przeszła m.in. 12 transfuzji krwi, 3 operacje chirurgiczne przewodu pokarmowego ( wycięcie znacznej części jelita cienkiego) i laserową operację oczu (miała retinopatię III stopnia).

Ciężkie przejścia w okresie noworodkowym spowodowały, że Wiktorii rozwój jest opóźniony. Choruje na mózgowe porażenie dziecięce.

Lekarze powiedzieli nam, że Wiktoria będzie dzieckiem leżącym, nie będzie słyszeć, widzieć , nigdy nie będzie mówić,a jedzenie będzie dostawać za pomocą sondy.

Dzisiaj Wiktoria ma 11 lat i niestety  jeszcze nie chodzi . Mówi, widzi,słuch ma idealny, samodzielnie siedzi, je normalnie, a nie przez sondę. Jest dzielną, mądrą i pogodną dziewczynką - która ma wielkie szanse na dojście do sprawności ruchowej i intelektualnej które pozwolą jej na samodzielne życie.

Od wyjścia ze szpitali ( po 7 miesiącach) jest systematycznie rehabilitowana i jest pod opieką wielu lekarzy specjalistów ( pulmonolog, nefrolog, okulista, chirurg, ortopeda, gastroenterolog, neurolog).

Całe dzieciństwo Wiktorii to intensywna rehabilitacja i częste wizyty u lekarzy. Mimo wielu problemów Wiktoria się nie poddaje i czyni postępy w rozwoju, zwłaszcza intelektualnym.

Dzisiejszy stan Wiktorii to wielka zasługa lekarzy, rehabilitantów i pedagogów, nauczycieli pracujących z nią przez 5 dni w tygodniu. Za większość zabiegów, ćwiczeń i sprzętów rehabilitacyjnych musimy płacić z własnej kieszeni - bo państwowy system pomocy takim dzieciom jak Wiktoria to w Polsce fikcja - zarówno co do ilości jak i jakości świadczeń.

Stąd też powstała ta Strona dla Wiktorki - za jej pośrednictwem chcemy prosić o wsparcie finansowe na dalsze leczenie Wiktorii. Choć oboje pracujemy (żona na 1/2 etatu) - to jako rodzina z przeciętnymi dochodami nie jesteśmy w stanie zarobić na wszystkie wydatki związane z leczeniem córki.

Początki życia Wiktorii były dramatyczne i przeszła już bardzo długą drogę. Teraz głównie od pomocy innych zależy jej stan zdrowia. Wiktoria jest dzieckiem rokującym wyjście z choroby. Nie możemy tej szansy zmarnować.

W imieniu Wiktorii i swoim dziękujemy wszystkim Ofiarodawcom ! Dzięki Waszej pomocy Wiktoria ma szansę być dzieckiem pełnosprawnym !

Rodzice Wiktorii - Leszek i Dorota Krawczykowie

E-Mail: leszek-krawczyk@wp.pl Tel. 691 692 847 ( Leszek) lub 609 841 679 (Dorota)