W 2019 roku Wiktoria skończy 12 lat. Ze względu na to, że jest w okresie dojrzewania, jej rozwój ruchowy bardzo się pogarsza. Postępuje skolioza kręgosłupa, biodra są na granicy zwichnięcia. Rehabilitacja w tym czasie musi być bardzo intensywna.

Rehabilitacja ruchowa w 2019 roku według kosztorysu to około 30 tys. zł.Wiktoria rośnie i pilnie potrzebuje nowego wózka inwalidzkiego. Obecny od pół roku jest za mały i pogarsza jej skoliozę. Koszt nowego wózka dla dzieci z jej schorzeniem to około 10 tys. zł. NFZ refunduje tylko 3 tys. zł. Do tego dochodzi jeszcze poduszka do wózka SPEX pozycjonująca biodra - około 2,5 tys. zł. Musimy zakupić też ortezy na nogi - około 3 tys. zł. NFZ refunduje tylko 800 zł. Potrzebuje też aparat stabilizujący biodra SWASH - około 4 tys. zł. - NFZ refunduje tylko 1450 zł.

W styczniu będziemy składać wnioski o dofinanasowanie tych sprzętów do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrocławiu na ul. Kościuszki, gdzie można ubiegać się o dofinansowanie z PFRON. Środki są rozdzielane raz w roku pod koniec marca adecyzja o przyznaniu dofinansowania przychodzi dopiero w kwietniu. Z doświadczenia wiem, że na wszystkie sprzęty na pewno nie dostaniemy dofinansowania, albo będzie to dofinansowanie w bardzo małej kwocie.

Dodatkowo ponosimy koszty wizyt u lekarzy specjalistów: ortopeda, neurolog, gastroenterolog, nefrolog, chirurg, okulista, oraz koszty dojazdu na rehabilitacje.

Koszt rehabilitacji, leczenia i zakupu specjalistycznego sprzętu ortopedycznego to ogromny wydatek i przekracza możliwości finansowe naszej rodziny. Walczymy o to, żeby Wiktoria nie cierpiała bólu i mogła być jak najbardziej samodzielna kiedy nas zabraknie.
Będziemy wdzięczni za pomoc.